Co to jest ASG?

Co to jest Air Soft Gun?

Air Soft Guns są replikami broni palnej, wykonanymi w skali 1:1 strzelającymi plastikowymi kulkami o średnicy 6mm lub 8mm (te drugie rzadziej spotykane). Kulka wystrzeliwana jest z lufy za pomocą sprężonego powietrza (tłok naciągany mocną sprężyną) lub innego gazu, na odległość nawet do 100 m. Współcześnie na rynku dostępne są repliki większości produkowanej na świecie broni palnej. W zależności od rodzaju napędu, ASG dzielimy na:  

Air soft gun to NIE jest broń!

Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji ze zmianami wprowadzonymi ustawa z dnia 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2003 r. Nr 52, poz. 451) Art.8 W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17J.

 

Sprężynowe (nazywane pieszczotliwie „pompkami”) 

Powietrze sprężane jest poprzez ruch tłoka naciąganego sprężyną. Tego typu repliki wymagają ręcznego przeładowania (naciągnięcia sprężyny) po każdym strzale. W tej klasie najczęściej spotyka się różnego rodzaju karabiny snajperskie, czy strzelby pump-action.

 

Gazowe ( potocznie „gaziaki”)

Kulka wystrzeliwana jest z lufy za pomocą specjalnego gazu (Green Gas) lub dwutlenku węgla (CO2). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest już konieczne ręczne przeładowanie, ponieważ część gazu (podobnie jak w broni ostrej) kierowana jest na ruch zamka w tył (system BlowBack). Jest to na tyle realistyczne, że podczas strzelania z tego typu replik ma się wręcz wrażenie odrzutu. Po oddaniu ostatniego strzału – tak, jak w ostrych odpowiednikach – zamek zostaje w tylnym położeniu. Gaz ładowany jest w bardzo podobny sposób jak ładowane są zapalniczki lub poprzez kapsułę CO2. Najczęściej spotykanymi przedstawicielami tej klasy są wszelkiego rodzaju repliki broni krótkiej – pistolety.  

 A. Zawór zwalniający   B. Kurek   C. Tłoczek Blow Back   D. Cylinder Blow Back   E. Zamek
F. Kulka   G.Lufa   H. Łoże (szkielet)   I. Kulki w magazynku   J. Magazynek  K. Ciekły gaz  L. Zawór napełniający w magazynku  

 

Elektryczne („elektryki”) 

Tutaj silnik elektryczny, poprzez przekładnię zębatą powoduje ruch tłoka i naciągnięcie sprężyny, która po zwolnieniu ruchem powrotnym tłoka gwałtownie spręża powietrze w cylindrze i wystrzeliwuje kulkę.     Repliki elektryczne AEG (air electric guns), to najczęściej różnego rodzaju pistolety maszynowe, subkarabinki czy karabiny maszynowe, które strzelają trybem automatycznym lub półautomatycznym. We współczesnym airsofcie jest to najpopularniejsza i najbardziej skuteczna klasa replik.

 

SYSTEM HopUp 

Jest to specjalny system, dzięki któremu wystrzelona z lufy kulka dostaje rotacji wstecznej, co powoduje jej wznoszenie. W efekcie dzięki takiemu rozwiązaniu wydłuża się zasięg strzału repliki. Strzelanie bez ustawionego podkręcania kulki znacznie skraca zasięg, z kolei zbyt mocne podkręcenie kulki będzie skutkowało strzałami „w niebo”. Ważne aby ustawić hop-up tak, by kulka utrzymywała jak najdłużej prosty tor lotu. Obecnie prawie wszystkie produkowane repliki są w ten system wyposażone.

Tor lotu kulki - HopUp

W praktyce wygląda to tak, że każdy karabin wyposażony w HopUp posiada specjalnie wyprofilowaną uszczelkę (w większości replik jest to po prostu gumka naciągana na lufę), która to podkręca kulkę, podnosząc jednocześnie jej tor lotu. Samo podkręcenie zazwyczaj reguluje się za pomocą pokrętła lub suwaka.

Budowa hop-up

Należy również wspomnieć, że większość replik ASG daje się  dowolnie modyfikować. Podobnie jak w przypadku tuningu samochodów, tak i tu, poprzez wymianę podzespołów na bardziej precyzyjne, wzmocnione czy zmodyfikowane można wpływać na osiągi replik i ich niezawodność. Poprawie mogą ulec między innymi: żywotność, moc, zasięg, celność, szybkostrzelność, poziom hałasu oraz ogólna kultura pracy. Możemy również wpływać na funkcjonalność czy wygląd naszych zabawek dodając do nich np. lunetę, celownik kolimatorowy lub laserowy, oświetlenie taktyczne, tłumik, rączki, uchwyty, pasy nośne itp. Możliwości jest tyle , ile pomysłów, a tych graczom ASG nie brakuje.

 

Zabawa z wykorzystaniem replik ASG nazywa się airsoft i sukcesywnie, już od kilku lat zyskuje coraz większe rzesze zwolenników na całym świecie. W grze może wziąć udział każdy, kto ukończył 16-ty rok życia. Podstawowymi zasadami airsoftu są: uczciwość ( kulka nie pozostawia śladu na ubraniu), rozsądek (w tej grze liczy się przede wszystkim myślenie). Nie ma ograniczeń co do ilości osób biorącej udział w rozgrywkach. Zarówno w Polsce, jak i na świecie organizowane są imprezy (zloty miłośników) liczące kilkaset uczestników. Airsoft główny nacisk kładzie na realizm i jak najdokładniejsze odwzorowanie pola walki. Gracze zakładają na siebie mundury,  buty, kamizelki i osprzęt jakiego nie powstydził by się niejeden zawodowy żołnierz. Podczas rozgrywek obowiązkowa jest ochrona oczu w postaci okularów, gogli czy masek. Gry airsoft toczą się według określonych scenariuszy, niejednokrotnie posiadających rozbudowaną fabułę, tło historyczno-polityczne oraz zadania dla każdej z drużyn.

 

 

I. Czym jest Airsoftgun?
Air Soft Gun – ASG – to jedyny w swoim rodzaju sport, który stał się popularną na świecie alternatywą dla znanego już paintballu. Repliki ASG są odwzorowaniem prawdziwych broni, takich jak:
pistolety i rewolwery,
pistolety maszynowe,
karabinki szturmowe,
karabiny maszynowe,
karabiny snajperskie, 
strzelby.
Repliki pistoletów w akcji:
Zasadniczą różnicą między airsoftem a paintballem jest rodzaj kulek, które wystrzeliwują repliki. Najczęściej stosowane kulki ASG mają średnicę 6 mm i są wykonane z plastiku (w paintballu używa się większych kulek, standardowo w kalibrze .68 cala, wypełnionych farbą). Rzadziej w ASG korzysta się z kulek kalibru 8 mm, stosowanych zazwyczaj do replik specjalnych jak granatniki lub podobne.
Inną cechą różniącą ASG od paintballu jest napęd replik. Najczęściej spotykanymi są modele broni napędzane elektrycznie, a zaraz obok nich repliki o napędzie sprężynowym i na końcu repliki gazowe, najczęściej zasilane popularnym green gazem lub sprężonym dwutlenkiem węgla (CO2).
Głównym zadaniem replik jest naśladowanie ich palnych pierwowzorów. Dzięki temu airsoft umożliwia odwzorowanie działań wojennych czy taktycznych symulujących użycie broni palnej. Repliki ASG cechuje wysoki realizm odwzorowania odpowiedników na ostrą amunicję. Elementy wizualne, jak i mechaniczne są na tyle zbliżone do pierwowzoru, że często jedyny aspekt różniący je od prawdziwej broni to ich amunicja, czyli wcześniej wspomniane kulki plastikowe.
W ASG mogą bawić się wszyscy niezależnie od wieku czy płci. Bezwzględnym wymogiem jest noszenie podczas zabaw atestowanej ochrony oczu, jak okulary czy gogle ochronne. Mimo że airsoft jest mniej bolesny od paintballu, a ślad po trafieniu przypomina kształtem i wielkością ugryzienie komara, to warto zwrócić uwagę na to, że wystrzelona kulka, przy trafieniu w oko może być bardzo niebezpieczna. Trafienie w ząb, czy w odsłoniętą skórę może okazać się nieprzyjemne w skutkach, dlatego zaleca się, oprócz ochrony oczu, wyposażenie się również w ochronę twarzy w postaci kominiarki, maski lub chusty. W rozgrywkach mogą brać udział dzieci, jednak należy pamiętać również o tym, by zawsze bawiły się pod nadzorem osób dorosłych.
Jak to się zaczęło?
Początków airsoftu należy szukać w Japonii we wczesnych latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W tym czasie nie można było posiadać własnej broni palnej w Japonii, mimo powiększającej się liczby entuzjastów militariów i broni. Z tego powodu japońska firma wprowadziła na rynek pierwsze repliki napędzane gazem, strzelające kulkami plastykowymi kalibru 6 mm.
Dlaczego warto mieć replikę ASG?
Podstawową cechą rozgrywek ASG jest gra zespołowa. Tak samo jak na polu bitwy, tak w trakcie rozgrywki liczy się współpraca między graczami, nie tylko w aspekcie wykonywania działań taktycznych, ale również pomagania sobie nawzajem i wspierania się. Jak wiele różnych sportów, ASG posiada kilka odmian rozgrywek:
strzelanie do tarcz,
– weekendowe wypady do lasu na tak zwaną „strzelankę”,
– wyjazdy na zorganizowane imprezy, na przykład MilSimy czy LARPy,
– zawody w strzelectwie tarczowym AIPSC.
MilSimy to symulacje działań wojennych. Odbywają się najczęściej w terenie i mają jak najwierniej odzwierciedlać warunki panujące na polu walki. Rozgrywki wymają przygotowań, a także dobrej kondycji fizycznie i psychicznej. W LARPach odgrywa się scenariusz rozgrywający się w fikcyjnym świecie. Istnieją grupy i firmy organizujące oba typy rozgrywek.

Relacja z przykładowego MilSimu:

Jakie korzyści płyną z posiadania repliki ASG?

Korzystanie z replik airsoftowych posiada wiele zalet, w tym opanowanie podstaw obsługi broni, zachowania bezpieczeństwa czy schemat prawidłowych ruchów podczas korzystania z broni. Te aspekty sprawiają, że nie tylko hobbyści korzystają z replik ASG, ale również jednostki paramilitarne, policja, a nawet wojsko. Jest to idealne rozwiązanie do prowadzenia bezpiecznych szkoleń z podstaw obsługi broni, jak również do prowadzenia treningów taktycznych, w których nie można wykorzystać broni palnej bądź po prostu by się do tego nie nadawała. Część jednostek wojska polskiego została wyposażona w repliki ASG karabinka Beryl, co również wskazuje korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie i korzystanie z airsoftowych replik broni.

Innym aspektem wartym poruszenia jest kolekcjonerstwo. Jak wcześniej zostało wspomniane, repliki ASG wyróżniają się odwzorowaniem najdrobniejszych detali, nawet takich jak oznaczenia producentów. Kupienie takiego karabinka i powieszenie go w domu sprawi wiele radości każdemu fanowi militariów. Ponadto są repliki, które dają nie tylko możliwość obsługi takiej jak palnego pierwowzoru, ale również umożliwiają rozłożenie jej w identyczny sposób. Kolejną zaletą dla kolekcjonera będzie możliwość wzięcia do ręki i przymierzenia się do repliki, jak do prawdziwej broni. Dobrym przykładem jest znany na całym świecie model pistoletu Glock, który w wersji gazowej posiada ruchomy zamek i daje możliwość rozłożenia do czyszczenia jak prawdziwego. Wszystkie powyższe atuty przeważają na rzecz ASG nawet nad popularnymi i ogólnodostępnymi wiatrówkami. W przeciwieństwie do nich airsoft jest na tyle bezpieczny, że ryzyko zranienia osób trzecich jest bardzo niskie.
Za każdym razem gdy bierzemy udział w rozgrywkach airsoftowych uczymy się bezpiecznego korzystania z karabinku czy pistoletu. Przestrzegamy poniższych zasad bezpieczeństwa:
– blokujemy spust,
– nie celujemy do osób postronnych i osób, które nie posiadają ochrony oczu,
– nie spoglądamy do lufy.
Dodatkowo repliki dają nam możliwość wykorzystania zaawansowanych technik do treningu podstawowych czynności z zakresu obsługi broni w nagłych sytuacjach. Mnogość oporządzenia, takiego jak kabury i ładownice, pozwala na wytrenowanie odpowiednich odruchów przy dobywaniu broni w sytuacjach kryzysowych. Pozwala również na opanowanie pewnych ruchów niezbędnych podczas działania takiego jak obrona konieczna, gdy stres i nerwy mogą wziąć górę nad opanowaniem. Możliwość bezpiecznego wytrenowania czynności związanych z obsługą broni – dobycie, przeładowanie, przygotowanie broni do strzału czy wycelowanie jest bezcenna.
Reasumując AirSoftGun jest najlepszą i najciekawszą alternatywą dla broni palnej.
Należy jednak pamiętać, że repliki airsoftowe nie są zabawkami i jak każda broń mogą zrobić krzywdę, więc ważne jest aby za każdym razem mieć założoną podstawową ochronę oczu – dotyczy to osoby strzelającej oraz osób postronnych. Innym ważnym nakazem dotyczącym bezpieczeństwa jest bezwzględny zakaz strzelania do osób trzecich czy zwierząt, by nie stwarzać zagrożenia dla ich zdrowia. Kolejną ważną zasadą jest zakaz prowokowania przechodniów, ochroniarzy, policji czy innych służb porządkowych. Takie negatywne zachowania mogą doprowadzić do tragicznych wręcz konsekwencji, bo jak zostało wcześniej wspomniane, często repliki ASG są tak mocno zbliżone do swych pierwowzorów, że trudno jest je odróżnić od prawdziwej broni. Wyjęcie repliki w miejscu publicznym czy celowanie do kogokolwiek jest kategorycznie zakazane i może wiązać się z konsekwencjami prawnymi dokładnie takimi, jakbyśmy używali do tego celu prawdziwej broni palnej.
 
II. ASG- co wybrać i jak wybierać.
Jak wybrać pierwszą replikę?
Na pytanie jak wybrać pierwszą replikę nie ma jednoznacznej i łatwej odpowiedzi. Jest wiele rodzajów replik, każda z charakterystycznymi cechami dla jej rodzaju, np. duża szybkostrzelność dla pistoletów maszynowych, spory zasięg dla replik karabinów snajperskich czy uniwersalny karabin szturmowy, który sprawdzi się w zarówno w ciasnych pomieszczeniach, jak i w otwartym terenie.
Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedzi na to pytanie jest zastanowienie się, do czego wykorzystywać będziemy naszą pierwszą replikę. Jeżeli będzie to zabawa w domu i gronie rodzinnym to najtrafniejszym wyborem będzie replika pistoletu lub strzelby z napędem sprężynowym. Jeżeli chcemy jednak czynnie działać w rozgrywkach ASG, najlepiej będzie zdecydować się na sprzęt z szerokiej gamy karabinków i karabinów różnego rodzaju. Uniwersalnym wyborem zawsze będzie karabinek szturmowy o napędzie elektrycznym, który charakteryzuje dobry zasięg, duża szybkostrzelność oraz wiele części zamiennych i dodatkowych.
Należy również pamiętać, że zastosowanie pewnego rodzaju replik nie będzie adekwatne do warunków rozgrywki ASG. Nie wykorzystamy repliki karabinu snajperskiego do walki w budynku, tak jak nie wykorzystamy pistoletu jako broni głównej w otwartym terenie. Warto więc zwrócić uwagę, co oferuje dany model repliki, jaką prędkość początkową, zasięg skuteczny, do czego w rzeczywistości jest przystosowany palny pierwowzór tego modelu i tak dalej.
Na pytanie czy są jakieś ograniczenia dotyczące wyboru pierwszej repliki, jest jedna odpowiedź: nie ma. Każdy wybiera sobie taką, jaką uważa za odpowiednią dla siebie i jaka mu się najbardziej podoba, niezależnie czy będzie to replika najbardziej znanego karabinka szturmowe AKM – Kałasznikow czy amerykańskiego M16.
Ceny replik, czyli za co płacimy
Niezależnie od tego ile pieniędzy chcemy lub możemy przeznaczyć na zakup repliki, trzeba zdawać sobie sprawę czego w ramach danego budżetu możemy się spodziewać. Uchroni to nas przed niepotrzebnym rozczarowaniem, jak również pozwoli nam lepiej zaplanować nasz zakup.
Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę repliki jest jej napęd, następnie sposób w jaki została wykonana i jakie materiały zostały wykorzystane podczas procesu jej tworzenia, a kończąc na drobnych detalach jak licencjonowane oznaczenia producenta oryginału lub nowinki technologiczne zastosowane w jej konstrukcji.
Ze względu na napęd najtańsze są repliki sprężynowe, gdzie prostota mechanizmu napędzającego przekłada się na jej cenę. Do tego typu zaliczamy przede wszystkim tanie repliki pistoletów, wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, jednak zdarzają się modele wykonane w całości z metalu. Innym typem replik sprężynowych są zbliżone do siebie cenowo i gabarytowo repliki strzelb oraz karabinów snajperskich. Te ostatnie zazwyczaj są droższe, ale z racji tego co oferują technicznie i jak są wykonane, w stosunku do replik elektrycznych proponują bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
W przypadku replik elektrycznych mamy do czynienia z dużą rozpiętością cen, od najniższych w granicach 200 zł do najwyższych, których cena sięga nawet 5 tysięcy złotych. Tutaj na cenę ma wpływ każdy detal. Oczywistym jest, że za karabinek z korpusem i drobnymi elementami wykonanymi z tworzywa zapłacimy mniej niż z elementami metalowymi. Jednak na sumaryczną cenę większy wpływ ma wewnętrzna konstrukcja, wykorzystane części lepszej lub gorszej jakości. Dla przykładu replika M4 wykonana z wzmacnianego tworzywa sztucznego ze wzmocnionym wewnątrz układem będzie droższa niż wykonany w całości z metalu Kałasznikow z normalnymi częściami wewnętrznymi. Czasami różnica będzie wynosić około 100 złotych, a czasami nawet kilkaset.
Repliki gazowe oferują najbardziej realistyczne doznania, jednak ich cena jest zawsze wyższa niż we wcześniej opisanych rodzajach. I tak w przypadku głównej grupy, czyli pistoletów gazowych, ceny zaczynają się od około 150 złotych, a najdroższe modele kosztują około tysiąca. Głównym elementem podnoszącym cenę jest materiał użyty do wykonania pistoletu, jakość wykonania wewnętrznych mechanizmów oraz system odrzutu zamka – Blow Back. Dostępne są również karabinki szturmowe i snajperskie z napędem gazowym, ale są rzadko wybierane ze względu na często wysokie ceny nie tylko samej repliki, ale i podstawowego wyposażenia do niej, na przykład zapasowych magazynków.
Czym charakteryzują się wybrane napędy?
Występują trzy podstawowe napędy replik: sprężynowy, elektryczny i gazowy.
Napęd sprężynowy jest najprostszy konstrukcyjnie. Siłą własnych mięśni wprawiamy w ruch tłok, który naciąga sprężynę i następnie blokuje się na zapadce. W ten sposób replika jest gotowa do strzału i jedynie pociągnięcie spustu, który zwolni tłok z napiętą sprężyną, dzieli nas od oddania strzału. Z prostoty tego napędu wynika wiele zalet, a podstawową jest niskie zużycie części eksploatacyjnych, co jest związane bezpośrednio z małą szybkostrzelnością, czyli małą ilością oddawanych strzałów. Kolejną zaletą jest zerowy wpływ warunków atmosferycznych na jego działanie, niezależnie czy pada deszcz, śnieg, czy jest upał czy mróz, jedyne co trzeba zrobić to naciągnąć mechanizm i oddać strzał. Wada tego systemu to potrzeba naciągnięcia mechanizmu przed oddaniem każdego strzału. W replikach karabinów snajperskich nie uznamy tego za minus ze względu na to, że wiele osób ceni sobie realizm jaki oferuje naciągniecie suwadła karabinu. Mimo wszystko siła, którą wkładamy w częste oddawanie strzałów sprawia, że ulegamy zmęczeniu i szybciej tracimy siły, które podczas długiej rozgrywki mogą przydać się do innych działań.
Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym napędem spotykanym w replikach jest napęd elektryczny. Do jego zalet należy możliwość strzelania ogniem ciągłym, co umożliwia silnik elektryczny dający siłę do naciągania sprężyny. Do tego typu replik dostępny jest szeroki wybór części zamiennych, które pozwalają nie tylko na rutynową konserwację mechanizmu, ale również dają możliwość zmniejszenia lub zwiększenia mocy repliki. Do wad tego napędu należy przede wszystkim jego zasilanie, czyli akumulator. Akumulatory mają ograniczoną pojemność i nie zawsze mogą dostarczyć energię potrzebną na całą rozgrywkę, więc często trzeba wyposażyć się w więcej niż jeden akumulator co jest dodatkowym kosztem. Ponadto należy pamiętać o częstym serwisowaniu replik, gdyż naprężenia i ilość oddanych strzałów, która zazwyczaj jest duża, przyczyniają się do zużycia mechanizmu, niekiedy prowadząc do jego uszkodzenia, a w ekstremalnych przypadkach do całkowitego zniszczenia.
Ostatnim napędem, najpopularniejszym wśród replik pistoletów, jest napęd gazowy. Modele z tym napędem wystrzeliwują kulki za pomocą gazu umieszczonego w zbiorniku (najczęściej umiejscowiony w magazynku repliki). Stosowanymi najczęściej gazami są tzw. green gas lub sprężony dwutlenek węgla. W tym systemie kulka rozpędzana jest rozprężającą się porcją gazu dawkowaną przez zawór. Modele napędzane w ten sposób charakteryzują się zmienną mocą powodowaną sprężaniem i rozprężaniem gazu w zależności od warunków użytkowania. Detalem na który warto zwrócić uwagę w przypadku replik gazowych jest zastosowanie system Blow Back, który wprawia w ruch atrapę zamka, która porusza się dokładnie jak w palnym odpowiedniku. Najczęściej replikami gazowymi są modele pistoletów, rzadziej pistoletów maszynowych czy karabinków.
Po co jest system Blow Back i Hop-up?
Zacznijmy od podstawowego systemu wykorzystywanego niemal w każdej replice, czyli systemu Hop-up. Jest to system podkręcający kulki wystrzeliwane przez repliki. Wykorzystuje on fizyczne zjawisko efektu Magnusa. W uproszczeniu, gumowa lub sylikonowa uszczelka, zmontowana na lufie wewnętrznej repliki, wprowadza w ruch rotacyjny kulkę podczas wystrzału. Siła docisku gumki Hop-up określa jak bardzo będzie podkręcona kulka. I tak w zależności od tego jakie kulki stosujemy, im cięższa kulka tym większy nacisk na nią musi wywrzeć gumka. W większości replik stosuje się regulowany mechanizm Hop-up, nawet w pistoletach gazowych, ale występują repliki które mają stałe ustawienie przystosowane do danej wagi kulek.
Blow Back to system odrzutu zamka, który poprzez użycie gazu ze zbiornika, wprawia w ruch atrapę zamka repliki. System ten jest przede wszystkim wykorzystywany w replikach typu GBB (Gas Blow Back). W przypadku replik gazowych zastosowanie Blow Backu, oprócz ciekawego efektu wizualnego i zbliżenia jej do palnego oryginału, niesie ze sobą pewne wady. Główną wadą zastosowania tego systemu jest efekt „syfonowania” występujący najczęściej w temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza. Podczas oddania strzału dochodzi do zamarznięcia zaworów i ujścia całego gazu po oddaniu pierwszego strzału, dlatego odradza się używania replik gazowych podczas okresu jesienno-zimowego.
Jak dobrać oporządzenie?
Większość graczy airsoftowych kupując oporządzenie wzoruje się na jednostkach wojskowych z różnych krajów. Dobór oporządzenia jest tak naprawdę sprawą osobistą i kwestią upodobań każdego gracza. Rodzaj kamizelki, kamuflażu, ochraniaczy, rękawic i innych, jest zależny od tego co nam najbardziej odpowiada. Najważniejszym z  elementów oporządzenia jest ochrona oczu, bez której nikt nie może brać udziału w rozgrywkach ASG.
Podstawowy dylemat podczas doboru oporządzenia to wybór rodzaju kamuflażu. Niezależnie od tego, czy wybór padnie na polski wz.93 czy amerykański MultiCam, najważniejsze jest dobrać rozmiarowo strój tak, by był wygodny. Nie może krępować ruchów, jego krój powinien pasować do naszej sylwetki. Dobierając spodnie zwróćmy również uwagę, czy liczba kieszeni jest wystarczająca.
Kolejnym krokiem jest wybór butów. Będą one służyć naszej wygodzie, a także wpłyną na bezpieczeństwo w czasie rozgrywek. Osoby biorące udział w rozgrywkach ASG powinny zainwestować w obuwie taktyczne, wysokie ponad kostkę, ze wzmocnieniami. Dobre buty ułatwią poruszanie się w terenie, a także uchronią przed kontuzją.
Następnie wybieramy taktyczne oporządzenie czyli kamizelkę, ładownice, plecak i kabury. Jest to podstawowy zestaw, dzięki któremu będzie nam łatwo podczas rozgrywki przenosić takie elementy jak dodatkowe magazynki, kulki, medykamenty, jedzenie i podobne. Kupując kamizelkę i inne oporządzenie, wybierzmy te zaopatrzone w modułowy system przenoszenia oporządzenia – MOLLE. Dzięki tym paskom będziemy mogli wygodnie przypiąć różne elementy wyposażenia, a najwięcej z nich pomieści kamizelka.
Wielu producentów tańszych kamizelek często oferuje swoje produkty już w gotowym zestawieniu potrzebnego oporządzenia, czyli kilka ładownic, pojemnik medyczny, panel administracyjny. Producenci wysokiej klasy kamizelek nie oferują nic po za samą kamizelką, jednak jakość jej wykonania rekompensuje brak wyposażenia, które należy osobno dokupić.
Ładownica jest podstawowym wyposażeniem kamizelki i każdego airsoftowca. Podczas jej doboru należy brać pod uwagę, do jakich magazynków jest przystosowana lub do czego przenoszenia jest przystosowana. Jest to ważne, ponieważ przykładowo nie zawsze ładownice do magazynków M4/M16 będą funkcjonalne do przenoszenia magazynków AKM/AK74.
Innym równie ważnym elementem oporządzenia jest kabura do pistoletu. Nie zależnie czy będzie to kabura udowa, na pasek czy na ramię, najważniejsze by pasowała do naszego modelu pistoletu oraz trzymała się pewnie nawet podczas gwałtownych i zdecydowanych ruchów. Wiele kabur poza samą możliwością łatwego przenoszenia pistoletu oferuje możliwość montażu dodatkowego oporządzenia lub już posiada je zintegrowane, na przykład ładownicę na zapasowy magazynek. Najczęściej stosowaną kaburą przez graczy ASG jest model montowany na udo. Dzięki specjalnym systemom pozwala na wygodne przenoszenie pistoletu na nodze, a równocześnie dobycie pistoletu jako broni bocznej jest szybkie i łatwe – dosłownie na wyciągniecie ręki.
Ochrona oczu – gogle czy okulary?
Elementarnym elementem wyposażenia airsoftowca, oprócz repliki, jest ochrona oczu. Bez podstawowej ochrony oczu nikt nie ma wstępu na pole rozgrywek ASG. Jest to jedna z najważniejszych zasad, zaraz obok zdrowego rozsądku. Należy wybierać jedynie atestowane okulary lub gogle, ponieważ tanie wyroby niepewnego pochodzenia mogą nie spełniać pełnej ochrony balistycznej oczu.
Podobnie jak w przypadku oporządzenia, ochronę oczu gracz dobiera samodzielnie według indywidualnych upodobań – mogą być to gogle lub okulary. Cześć graczy posiada po kilka par okularów przystosowanych do rozmaitych warunków pogodowych. Na początku najlepiej wybrać okulary przezroczyste, zapewniających pełne spektrum widzenia niezależnie od pogody, które będą lepsze od szkieł kolorowych w warunkach ograniczonej widoczności. Następnie można dokupować kolejne rodzaje.
Do czego służy System RIS?
System RIS (Rail Interface System) jest podstawową metodą mocowania oporządzenia taktycznego na replikach ASG. Jest to zespół szyn w standardzie Picatinny/Weaver, czyli o szerokości bazowej 22 mm. Wielu airsoftowców dokłada starań, by posiadać pełną gamę szyn RIS, ponieważ umożliwiają one mocowanie akcesoriów do repliki. Przede wszystkim istotna jest możliwość montażu celowników optoelektronicznych takich jak kolimatory czy lunety. Oprócz wyposażenia repliki w optykę dla wielu graczy ASG ważne jest zamontowanie dodatkowych akcesoriów, na przykład latarki, celownika laserowego, chwytu pionowego, a nawet granatnika.
Jakie kulki wybrać i jakiej wagi?
Na rynku znajduje się wiele rodzajów kulek o różnej wadze i czasami nie sposób odnaleźć się w natłoku ofert. Podczas dobierania kulek lepiej nie nabierać się na tanie bazarowe kulki, jest to najgorszy z możliwych wyborów. Często posiadają nadlewki przypominające skrzydełka, przez co są nazywane aniołkami. Takie kulki mogą spowodować uszkodzenia w replice, od zacięcia się kulki w lufie, po uszkodzenia mechanizmu wewnętrznego. Jest to spowodowane złym oczyszczeniem szwów i innymi niedoróbkami, ogólnie mówiąc – niską jakością. Przy doborze kulek najważniejsze jest dobranie wagi kulki do mocy danej repliki. Nie da się jednoznacznie określić danej wagi kulek do mocy repliki, lecz można nakreślić zakres, przy którym kulka sprawdzi się idealnie. Równie istotne jest, aby nie wybierać zbyt lekkich kulek do silnej repliki lub na odwrót, do słabej repliki ciężkich kulek, gdyż może to skutkować praktycznie zerowym działaniem systemu hop-up i niemożnością poprawnego prowadzenia ognia. W naszej ofercie znajdują się najwyższej jakości bezszwowe kulki renomowanych producentów polecane od graczy dla graczy, które zapewnią maksimum osiągów. Poniżej przybliżone wagi kulek przyporządkowane do mocy repliki.
<250 FPS – 0,12 g
250 – 350 FPS – 0,20 g
350 – 400 FPS – 0,25 g
400 – 450 FPS – 0,28 g
450 – 550 FPS – 0,30 g
550- 650 FPS – 0,36 g lub 0,40 g
>650 FPS – 0,40 lub 0,43 g
 
 

Źródło: https://www.militaria.pl/porady/asg/czym_jest_air-soft-gun.xml#III akcesoria